Hiperbolikus geometriai formák horgolása
Szerintetek valaha is gondoltak nagyanyáink arra, hogy az általuk horgolt terítők, sapkák , sálak stb. világán túl a horgolásnak köze lehet a tudományhoz, a művészethez? Manapság a horgolással foglalkozó háziasszonyok ezrei csatlakoztak egy mozgalomhoz, amelynek szoros kapcsolata van a hiperbolikus geometriával, a művészettel, a környezetvédelemmel.
A tudósokat sok-sok éven át foglalkoztatta, hogyan lehetne modellezni a hiperbolikus formát, amelyet a természetben a korallok a moszatok, a szivacsok, a csigák struktúrájában figyelhetők meg.
A hiperbolikus geometria XIX. században történt felfedezésétől egészen 1997-ig kellet várni, amíg egy Cronellen, Daina Taimina nevű matematikus rájött, hogy ennek a struktúrának a modellezésére egyedül a horgolás alkalmas.
Ez a felfedezés egy mozgalmat indított el 2005-ben Margaret Wertheim és húga vezetésével, amelyben a matematikus által feltalált horgolási technikával újraalkották a korallzátonyok élőlényeit
Amerikában az Andy Warhol Múzeum 2007-ben a globális felmelegedés elleni tiltakozásul kiállítást szervezett . A múzeum felkérte Margaret Wertheimet a kiállításon való részvételre. A múzeum 278 négyzetméteres galériájában először került kiállításra a horgolt korallzátonyok mesés világa.
Emberek százai több tízezer munkaórával segítették a kiállítás létrejöttét. Sok ezer horgolt modellből állt össze az alkotás. Van köztük 2m széles és 1,5 m magas modell is.

Ezek a modellek első látásra nagyon bonyolultnak tűnnek, de a leírások alapján egyáltalán nincs így. A láncszem, rövidpálca, szaporítás, fogyasztás tudományán alapul a horgolásuk. Ha érdekel és szeretnél gyönyörű horgolt hiperbolákat nézegetni, amelyek hatalmas méretekben horgolva szinte szoborként viselkednek, ezt az oldalt látogasd meg:
http://www.math.wisc.edu/~meyer/airsculpt/hyperbolic2.html